Bemutatkozunk

A Bezerédj-kastélyterápia Alapítványt 2001. január 12.-én, jegyezte be a Baranya Megyei Bíróság, mint közhasznú szervezet. A gyermekotthon 2005. Április elsején kezdte meg a működését. Az épület, mire a mai állapotát elnyerte hosszú felújításon ment keresztül. A gyermekotthonban, otthont, nyújtó ellátást biztosítunk, a gyámhivatal által meghatározott gondozási terv alapján. 16 fő tartós vagy átmeneti nevelésbe vett 12-18 év közötti pszichoaktív szerekkel és, vagy magatartászavarral küzdő fiatalnak nyújt ellátást, amely igazodik a gyerekek életkorához, állapotához és a képességének megfelelő oktatáshoz (belső iskola). Az ellátási időszak maximum két év lehet. A gyermekotthon Szedres hídja pusztán található. Az intézmény csendes, vidéki környezetben, Szekszárdtól 10km-re található. A kastélyhoz közel 1hektár terület tartozik, amely kiváló lehetőséget nyújt a szabadidős programokra és a munkaterápiára is egyaránt.

A szenvedélybetegség kezelése komplex rehabilitációs módszerrel történik. A cél a társadalomba való reintegráció elősegítése. A terápiás munka során a racionális ismeretek megszerzése mellett szerepe van a spirituális értékek megismerésének, mely az egyén értékévé kell, hogy váljon. A célok eléréséhez képzett munkatársak, a saját példamutatásukkal, családias légkört biztosítva járulnak hozzá.

Vezetésünk

A Gyermekotthon fenntartója: Bezerédj –Kastélyterápia Alapítvány (7626 Pécs, Király u. 58.). Az alapítvány vezetője Sándor Zoltán elnök. A Gyermekotthon önálló jogi személyiséggel nem rendelkező, gazdaságilag nem önálló intézmény. Anyagi kötelezettséget nem vállalhat. A fenntartó által rendelkezésre bocsátott havi ellátmányból gazdálkodik. A fenntartó alapítvány kuratóriumának elnöke által kinevezett szakmai vezető egyszemélyes vezetőként szakmai kérdésekben képviseli a gyermekotthont. Az érdekképviselet, a szakmai munkán túli kapcsolattartás a kuratórium elnökének a jogkörébe tartozik.

Felügyeleti szerveink

A Gyermekotthon gazdasági tevékenységét a fenntartó Sándor Zoltán ellenőrzi.
A szakmai tevékenységet a működést engedélyező Tolna Megyei Kormányhivatal Szociális és Gyámhivatala ellenőrzi.
Ágazati felügyeleti szerve: Emberi Erőforrások Minisztérium
Módszertani ellenőrzésre jogosult szerv: Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság
Gyermeki jogok érvényesülésének ellenőrzésére jogosult: gyermekjogi képviselő

Feladataink, céljaink

A Gyermekotthon alapvető célja, hogy gyermekvédelmi szakellátás keretében /speciális gyermekotthonként/ otthont nyújtó ellátást biztosítson az átmeneti vagy tartós nevelésbe vett fiúgyermekek számára. A pszichoaktív szerekkel küzdő, súlyos disszociális tüneteket mutató gyermekeknek nyújt gondoskodást, szocializációt és reszocializációt, valamint habilitációt és rehabilitációt.

• Az otthont nyújtó ellátás keretében a gondozottak aktuális állapotának, szükségleteinek megfelelően elkészíti az egyéni gondozási-nevelési tervet.
  • Biztosítja a gyermeki jogok és szükségletek maradéktalan érvényesülését.
  • Elősegíti a gondozottak iskolai tanulmányainak sikeres befejezését és a szakképzés megalapozását.
  • A gondozottakat felkészíti az önálló életvezetésre.
  • A gyámhivatalok határozata alapján biztosítja a gyámi feladatok ellátását.
  • Tájékoztatja a gyámhivatalt a gyermek és a szülő kapcsolattartásának alakulásáról, az egyéni elhelyezési, gondozási-nevelési terv végrehajtásáról.
  • Családgondozással elősegíti a gyermek és családja kapcsolattartását, a kiskorú családba történő visszatérését.
  • Vezeti a jogszabályokban előírt nyilvántartásokat.
  • Tevékenysége során kapcsolatot tart, együttműködik a gyermekek védelmét ellátó, ill. ahhoz kapcsolódó intézményekkel, hatóságokkal, társadalmi szervezetekkel stb.

A Gyermekotthon vezetője ellátja az átmeneti vagy tartós nevelésbe vett gyermekek gyámságát.

Súlyos disszociális tüneteket mutatókra vonatkozó célok:

• komplex személyiség fejlesztés
  • szociális kompetenciák kialakítása
  • rehabilitáció
  • korábbi gondozási helyre vagy családba történő visszagondozás
  • reintegráció
  • önállóságra nevelés
  • felkészítés az önálló életre
  • tankötelezettség teljesítése
  • „enyém” tudat kialakítása
  • családi- és közösségi életre való felkészítés

Szenvedélybetegségre vonatkozó célok: